Współczesna stomatologia, czyli dlaczego nie musisz już bać się dentysty

Współczesna stomatologia, czyli dlaczego nie musisz już bać się dentysty czyli Implantolog Bytom zadbać odpowiednio o profilaktykę. Stomatologia zachowawcza jest działem medycyny, który zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Dobry dentysta może oferować różnego rodzaju zabiegi

Dodane: 15-09-2020 01:33
Współczesna stomatologia, czyli dlaczego nie musisz już bać się dentysty

Na czym polega profilaktyka próchnicy

Implantolog Bytom

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty. Współcześnie wiele osób zmaga się z problemami z próchnicą zębów, warto więc zadbać odpowiednio o profilaktykę. Stomatologia zachowawcza jest działem medycyny, który zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Dobry dentysta może oferować różnego rodzaju zabiegi profilaktyczne, jak na przykład usuwanie kamienia nazębnego, instruktaż higieny czy profesjonalną higienizację. Ponadto w profilaktyce próchnicy zębów ważne jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej poprzez odpowiednie mycie zębów oraz unikanie produktów niszczących szkliwo. Profilaktyka próchnicy polega w głównej mierze na edukacji zdrowotnej oraz na wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy zębów, niż ją leczyć, nie zawsze jest to jednak możliwe. Niektóre osoby posiadają bardziej podatne na działanie próchnicy uzębienie, co często wynika z kwestii genetycznych. Dobry dentysta będzie zachęcał do regularnych wizyt kontrolnych, które pomogą wcześniej wykryć zmiany próchnicze.

Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja jest jedną z obszerniejszych specjalizacji stomatologicznych, a centrum jej zainteresowań stanowi profilaktyka oraz leczenie wad zgryzu. Zadaniem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie właściwego kształtu zgryzu zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Przeprowadzanie leczenia ortodontycznego nie dotyczy więc tylko dzieci i młodzieży, ponieważ dorośli także mogą skorzystać z aparatu ortodontycznego w celu skorygowania zgryzu. Lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym jest często nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne najczęściej jest przeprowadzane za pomocą specjalnego aparatu wykonywanego dla indywidualnego klienta. Aparaty ortodontyczne mogą być stałe, czyli takie, których nie można wyjąć, lub wkładane na jakiś czas. Ortodoncja poza przywróceniem odpowiednich warunków zgryzu posiada także cele estetyczne, ponieważ pozwala wyrównać zęby w jamie ustnej. Gabinet stomatologiczny specjalizujący się w świadczeniu usług z zakresu ortodoncji bywa nazywany gabinetem ortodontycznym.

Estetyka zębów

Implantolog Bytom

Głównym zadaniem stomatologii estetycznej jest poprawienie wyglądu uzębienia pacjenta, co jest istotnym aspektem dla wielu osób. Stomatologia estetyczna, co ciekawe, nie stanowi osobnej specjalizacji stomatologicznej, ponieważ wiele innych zabiegów spełnia pośrednio cele estetyczne. Część zabiegów stomatologicznych, które wykonuje dentysta, mają na celu przywrócenie właściwych warunków w jamie ustnej i pełnią przy okazji także funkcje estetyczne. Takie zabiegi często są związane z protetyką, implantologią, a nawet ortodoncją. Typowo estetycznym zabiegiem wykonywanym w gabinecie jest wybielanie zębów, które może być przeprowadzane metodą nakładkową lub gabinetową. Jednym z najnowocześniejszych zabiegów oferowanych przez gabinet stomatologiczny jest Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu. Digital Smile Design wykorzystuje nowoczesną technologię do zaprojektowania uśmiechu pacjenta na podstawie fotografii, a później na wdrożeniu odpowiedniego leczenia mającego na celu uzyskanie określonego efektu. Stomatologia estetyczna jest więc dość szerokim pojęciem.

Wyrywanie zęba

Ekstrakcja zęba to innymi słowy jego usunięcie, które następuje przy niemożności wyleczenia zęba zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. Zabieg usunięcia zęba jest zaliczany do stomatologii chirurgicznej. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej, więc usunięcie zęba jest jednym z zabiegów wykonywanych w ramach tej specjalizacji. Zabieg ekstrakcji zęba musi być przeprowadzony w całkowicie sterylnych warunkach, żeby zapobiec wdaniu się w ranę infekcji. Usunięcie zęba jest zabiegiem wykonywanym w dwóch sytuacjach, a mianowicie wtedy, gdy ząb nie nadaje się do leczenia zachowawczego oraz wtedy, gdy ząb mógłby zniwelować leczenie ortodontyczne. Najczęściej usuwanymi chirurgicznie zębami są ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, ponieważ często posiadają zbyt mało miejsca, żeby właściwie wyrosnąć. Dentysta zajmujący się ekstrakcją zęba wykonuje zabieg pod znieczuleniem i w sposób jak najszybszy i jak najbardziej precyzyjny, żeby oszczędzić pacjentowi bólu oraz różnych powikłań.