Jakie s膮 rodzaje pr贸chnicy?

Stomatologia Bytom

Pr贸chnic臋 mo偶na podzieli膰 na kilka rodzaj贸w, w zale偶no艣ci od miejsca wyst臋powania oraz przebiegu ? wyr贸偶niamy:

1. Pr贸chnic臋 kwitn膮c膮 ? szybko post臋puj膮ca pr贸chnica, obejmuj膮ca w kr贸tkim czasie wiele z臋b贸w. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni z臋b贸w wolnych od pr贸chnicy. Mo偶na j膮 stwierdzi膰 u os贸b ze zmniejszonym wydzielaniem 艣liny, b膮d藕 u m艂odych ludzi spo偶ywaj膮cych cz臋sto kariogenne produkty.

2. Pr贸chnic臋 wczesn膮 ? pojawia si臋 na z臋bach mlecznych w nied艂ugim czasie od momentu ich wyrzni臋cia. Najcz臋艣ciej dotyczy z臋b贸w siecznych szcz臋ki, a nast臋pnie rozwija si臋 dalej i atakuje kolejne grupy z臋b贸w. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki z臋ba, czyli tu偶 przy dzi膮艣le. Charakteryzuje si臋 bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku kt贸rego dochodzi do zniszczenia du偶ej powierzchni z臋b贸w w kr贸tkim czasie.

3. Pr贸chnic臋 butelkow膮 ? jest jedn膮 z odmian pr贸chnicy wczesnej. Przyczyn膮 jest przed艂u偶one karmienie butelk膮 dziecka, szczeg贸lnie je艣li s膮 to pokarmy sztucznie dos艂adzane. Maj膮 one zazwyczaj papkowat膮 konsystencj臋, co powoduje przyklejanie si臋 resztek do s艂abo zmineralizowanych z臋b贸w w miejscu przylegania smoczka. W bardzo szybkim czasie powstaj膮 tam ubytki pr贸chnicowe.

4. Pr贸chnic臋 ostr膮 ? wyst臋puje gdy atak bakteryjny jest dominuj膮cy nad procesami obronnymi z臋ba. Najcz臋艣ciej dotyka osoby m艂ode, gdy偶 kanaliki z臋binowe s膮 u nich znacznie szersze ni偶 u doros艂ych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi pr贸chnicy. Przybiera ona wtedy kolor jasny i mi臋kk膮, mazist膮 konsystencj臋.

5. Pr贸chnic臋 przewlek艂膮 ? wyst臋puje najcz臋艣ciej u os贸b doros艂ych i starszych. Jej post臋powanie jest wolniejsze ni偶 pr贸chnicy ostrej, co zwi膮zane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odk艂adanie si臋 z臋biny wt贸rnej obronnej. Kanaliki z臋binowe z wiekiem staj膮 si臋 coraz w臋偶sze, co r贸wnie偶 zapobiega szybkiemu rozwojowi pr贸chnicy. Przybiera ona ciemny kolor i dosy膰 tward膮 konsystencj臋.

6. Pr贸chnic臋 wt贸rna ? powstaje wok贸艂 wcze艣niej za艂o偶onego wype艂nienia. Przyczyn膮 mog膮 by膰 b艂臋dy podczas opracowywania ubytku, jako艣膰 materia艂u do wype艂nienia, brak szczelno艣ci brze偶nej wype艂niania, b膮d藕 od艂amanie jego brzegu.

殴r贸d艂o: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w

O leczeniu pr贸chnicy z臋b贸w

Zniszczona struktura z臋ba nie regeneruje si臋, jednak leczenie mo偶e powstrzyma膰 post臋puj膮c膮 pr贸chnic臋. Celem leczenia jest zachowanie z臋ba i zapobie偶enie powik艂aniom.

Wype艂nianie z臋b贸w polega na usuni臋ciu uszkodzonych tkanek z臋ba i umieszczenie w ich miejsce materia艂u przeznaczonego do odbudowy z臋b贸w. Najcz臋艣ciej stosowane materia艂y to amalgamat srebra, szk艂o-jonomery i r贸偶ne kompozyty.

W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu pr贸chnicowego dochodzi do zaka偶enia tkanek mi臋kkich znajduj膮cych si臋 w z臋bie. W贸wczas zachodzi konieczno艣膰 leczenia kana艂owego w zwi膮zku z rozwijaj膮cym si臋 zapaleniem miazgi z臋ba. Ca艂kowite zaniedbanie leczenia pr贸chnicy mo偶e doprowadzi膰 do rozwini臋cia si臋 zgorzeli (stanu gnilnego rozk艂adu miazgi z臋ba) b膮d藕 ca艂kowitej destrukcji tkanek korony z臋ba, co skutkuje konieczno艣ci膮 jego usuni臋cia b膮d藕 leczenia protetycznego.

Dost臋pna jest ju偶 nowoczesna metoda leczenia pr贸chnicy ozonem, polegaj膮ca na bezpo艣rednim kontakcie zaatakowanego z臋ba z ozonem. Dzi臋ki temu tkanka z臋ba remineralizuje si臋, jednak tylko w przypadku niewielkich ubytk贸w.

殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w

Leczenie dentofobii

Stomatologia Bytom

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu okre艣lana jest jako stan fizycznego odpr臋偶enia, przyjemnego oszo艂omienia, oderwania od rzeczywisto艣ci przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruch贸w i 艣wiadomo艣ci. Podczas sedacji bardzo du偶e znaczenie szczeg贸lnie u dzieci maj膮 sugestie hipnotyczne. Opowiadaj膮c ma艂emu pacjentowi, 偶e podczas zabiegu znajduje si臋 w bajkowym kr贸lestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pe艂ni dzia艂anie podtlenku azotu. Opieraj膮c si臋 na samym farmakologicznym dzia艂aniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczno艣膰 mo偶e by膰 niewielka. Skuteczno艣膰 sedacji wziewnej wynosi oko艂o 80% i zale偶na jest od kilku czynnik贸w, takich jak do艣wiadczenie lekarza, podatno艣膰 pacjenta na t臋 metod臋 uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjent贸w do sedacji wziewnej opiera si臋 na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskaza艅 do kt贸rych nale偶y silny l臋k przed leczeniem stomatologicznym, silny l臋k przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwo艣膰 nerwowa, konieczno艣膰 wykonywania d艂ugich i nieprzyjemnych zabieg贸w. Poza tym sedacja wziewna powinna by膰 metod膮 z wyboru u pacjent贸w z astm膮, padaczk膮, chorobami serca, nadci艣nieniem krwi czy hemofili膮.

殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia

Dodane: 24-06-2019 10:51