O kwestiach stomatologicznych - kilka porad - Dentystyczny

Dentysta Bytom

Piaskowanie w stomatologii

Piaskowanie ? zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego (pozostałego po skalingu) z powierzchni zębów za pomocą st

Dodane: 10-04-2019 18:05
O kwestiach stomatologicznych - kilka porad - Dentystyczny Dentysta Bytom
rumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza).

Piaskowanie jest zabiegiem higienizacyjnym i może być wykonywane zarówno przez higienistę dentystycznego, jak i stomatologa. Zabieg polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów. Pacjent musi dość często wypluwać charakterystyczną, dość słoną zawiesinę; można też użyć odsysacza, co w dość dużym stopniu eliminuje ten problem. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust (do ok. 20 minut), słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem, gdyż strumień kierowany jest jedynie na powierzchnię zębów, ale po odbiciu się od niej może trafić na dziąsło lub język.

W ostatnim czasie stosuje się piaskowanie do leczenia próchnicy. Strumień cząsteczek wraz ze sprężonym powietrzem usuwa chore tkanki zęba pozostawiając zdrowe nienaruszone. Metoda jest bezbolesna i może zastępować tradycyjne borowanie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piaskowanie_(stomatologia)

Leczenie zapalenia błony śluzowej

Zapalenie błony śluzowej należy do bardzo częstych schorzeń leczonych przez dentystę. Praktycznie każda osoba jest narażona na problemy ze stanem uzębienia polegające między innymi na nieprzyjemnym zapaleniu błony śluzowej. Jego łagodzenie możliwe jest przy użyciu różnych środków dentystycznych dostępnych w sprzedaży pozwalających na niszczenie bakterii i odświeżaniu oddechu. Trzeba przyznać, że tego rodzaju produktów leczniczych na zapalenie błony śluzowej jest dosyć sporo i można je znajdować zarówno w aptekach, jak i w drogeriach. Wszystko zależy jedynie od tego, jakiego rodzaju środek ma zostać kupiony. Osoby, które regularnie muszą leczyć zapalenie błony śluzowej wiedzą już bardzo dobrze, jakie produkty lecznicze powinny być przez nie kupowane.

W centrum medycznym, które zajmuje się świadczeniem różnego rodzaju usług przyjmują również dentyści. W największych przychodniach korzystać można z praktycznie wszystkich metod leczenia zębów oraz ich zachowywania. Istnieje również możliwość wstawiania sztucznych zębów, jeżeli uzębienie posiadane przez pacjenta sprawia coraz poważniejsze problemy lub po prostu zostało uszkodzone. Podobnie jest w przypadku przychodni prywatnych choć w tym wypadku należy wziąć pod uwagę fakt, że wykonywane będą jedynie te usługi, które są oferowane przez konkretnych dentystów w nich zatrudnionych. Niektóre osoby lubią także chodzić do tych przychodni dentystycznych, które specjalizują się w wykonywaniu określonych zabiegów.

Usuwanie zębów mlecznych u dzieci

Zęby mleczne są pierwszymi zębami, jakie posiada człowiek w swoim życiu. Z biegiem czasu na miejscu zębów mlecznych będą się pojawiały zęby stałe. Jednak niezależnie od tego, że dziecko straci wszystkie zęby mleczne, muszą być one leczone, jeżeli tylko pojawi się na nich próchnica. Dzieje się tak dlatego, że próchnica powstająca na zębach mlecznych będzie mogła przechodzić również na zęby stałe i sprawiać, że zaczną się one bardzo szybko psuć. Pamiętając o tym rodzice starają się regularnie chodzić z dziećmi do dentysty na przegląd zębów i zgadzają się zarówno na podjęcie leczenia zębów mlecznych, jak i na przeprowadzenie ekstrakcji tego zęba mlecznego, który przeszkadza w prawidłowym rozwoju zęba stałego.

Zęby stałe u dzieci powoli wyrastają na miejscu zębów mlecznych. Dlatego bardzo ważne jest, aby od momentu pojawienia się pierwszego zęba stałego rodzice zabierali dzieci do dentystów na regularne przeglądy dentystyczne. Dzięki temu dentysta będzie mógł monitorować sposób rozwoju zębów stałych u jednego ze swoich najmłodszych pacjentów. W razie potrzeby dentysta może także podjąć się leczenia zębów stałych u dzieci. Najpierw dentyści starają się przeprowadzać u dzieci leczenie ozonem, które jest bezbolesne i pozwala na przerwanie rozwoju próchnicy. Jednak nie zawsze takie leczenie może być skuteczne, a w takim wypadku przeprowadzane jest u dziecka leczenie zwykłe, a w razie potrzeby także leczenie kanałowe.