O kwestiach stomatologicznych - kilka porad - Dentystyczny

Gabinet stomatologiczny Bytom

próchnica - definicja

bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych

Dodane: 29-05-2019 08:53
O kwestiach stomatologicznych - kilka porad - Dentystyczny Gabinet stomatologiczny Bytom
z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.

Głównymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L. acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnicotwórcze bakterie to: S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. faecalis. Bakterie te są zdolne do zainicjowania procesu próchnicowego, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy). Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa.

Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej. Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w

Wypełnienia zakładane w czasie leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zębów bardzo często wykonywane jest u osób dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że u dorosłych osób znacznie częściej rozwija się głęboka próchnica niż u dzieci. Na pierwszym etapie leczenia kanałowego musi zostać wykonany przegląd dentystyczny razem z ewentualnymi zdjęciami rtg, dzięki którym będzie można jeszcze lepiej ocenić stan zepsutego zęba. Następnie wykonywane jest borowanie zęba, które ma służyć jego oczyszczeniu oraz stopniowemu przedostawaniu się do korzenia zębowego, a stamtąd do całego kanału. Po jego otwarciu będzie można zastosować środek leczniczy, który zatruje korzeń nerwowy i będzie oddziaływał na zęba przez tydzień. Po upływie tego czasu dentysta przeprowadzi kolejne borowanie i założy wypełnienie stałe.

Ekstrakcje zębów wykonywane są zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku tej drugiej grupy pacjentów wyrwanie zęba może stać się konieczne wówczas, gdy został on zaatakowany przez głęboką próchnicę. Poza tym u części pacjentów zęby wyrywane są po różnych wypadkach, w efekcie których również jeden z zębów uległ złamaniu lub zruszeniu. Najczęściej możliwe jest przeprowadzenie u osoby dorosłej szybkiej ekstrakcji zęba pod znieczuleniem lub bez znieczulenia. Taka procedura trwa zwykle jedynie kilka minut. Jednak czasami istnieje potrzeba przeprowadzenia ekstrakcji zęba przez chirurga, który przy użyciu dodatkowych narzędzi będzie mógł w pełni usunąć z dziąsła korzeń zębowy lub pozostałości po samym zębie.

Co to jest chirurgia szczękowa?

Dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej. Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szcz%C4%99kowo-twarzowa