Studia gwarantujące zatrudnienie

endodoncja pod mikroskopem cieszyn

Zazwyczaj do najbardziej obleganych kierunków studiów należy medycyna. Istnieje także spore zainteresowanie takimi kierunkami, jak stomatologia, ponieważ wiele osób nie uzyskuje na egzaminie maturalnym wystarczająco wysokich wyników, aby dostać się na medycynę. Jest także spora grupa uczniów, którzy bardzo chętnie wybierają właśnie stomatologię jako swój kierunek studiów. Chociaż dla wielu osób praca stomatologa może wydawać się straszna, to jednak w tej profesji kuszą nie tylko wysokie zarobki, ale także i zapotrzebowanie na rynku na tego rodzaju usługi, a więc gwarancja zatrudnienia, która jest niezwykle istotna dla wielu młodych ludzi w dzisiejszych czasach.

Bardzo popularne w społeczeństwie jest przekonanie, że stomatolog to lekarz, który wykonuje bolesne i nieprzyjemne zabiegi. W związku z tym wiele osób naprawdę boi się wizyt u dentysty, co prowadzi do tego, że próbuje ich unikać. Takie postępowanie jest bardzo niekorzystne dla późniejszego stanu jamy ustnej i jej higieny, ponieważ im dłużej odwlekamy wizytę u dentysty, tym trudniej będzie nam się przełamać, a wizyta stomatologiczna będzie bardziej bolesna. Już w dzieciństwie wiele osób wykazuje irracjonalny wręcz strach przed dentystą, na który jednak lekarz – stomatolog, nie może zbyt wiele poradzić.

Rozróżnianie między stomatologiem, a dentystą

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stomatolog i dentysta to tak naprawdę współcześnie są synonimy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą. Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określało się tylko specjalistę zajmującego się leczeniem i profilaktyką zębów, natomiast nazwa stomatolog była zarezerwowana dla lekarza zajmującego się również schorzeniami jamy ustnej, błony śluzowej czy stawu żuchwowego. Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.

Psują ci się zęby mimo, że o nie dbasz?

Wszyscy wiedzą, że o zęby trzeba dbać. Ale co jeśli mimo wszelkich zabiegów, nasze zęby nadal się psują? Cóż - jednym z najbardziej istotnych czynników powstawania próchnicy jest podatność zębów.

Na to niestety wpływu żadnego już nie mamy. Jeżeli rygor higieniczny oraz dietetyczny (ograniczanie węglowodanów) nie wystarczają, to taki już urok (wątpliwy) naszych zębów. Po prostu trzeba się z tym pogodzić i regularnie chodzić do dentysty. Warto jednak pamiętać, że zaniedbanie może znacznie pogorszyć problem. Jeżeli nie mamy szczęścia do mocnych zębów, bo w genetycznym losowaniu nam nie przypadły, to warto dołożyć wszelkich starań by problem zniwelować.

Dodane: 07-06-2019 10:28