Jak wybrać dobrego stomatologa? Poradnik dla pacjentów z Zabrza - Dentystyczny

Dobry dentysta Zabrze

Usuwanie próchnicy u dzieci

Leczenie zapobiegawcze zębów u dzieci wykonywane jest w celu zablokowania rozwoju próchnicy oraz uratowania konkretnego zęba, który został zaatakowany przez próchnicę. Dentyści starają się o to, aby leczenie zębów u dzieci było bezbol

Dodane: 04-03-2019 02:40
Jak wybrać dobrego stomatologa? Poradnik dla pacjentów z Zabrza - Dentystyczny Dobry dentysta Zabrze
esne. Najpierw sięgają po możliwość leczenia zębów ozonem, a następnie podejmują się wykonania leczenia zwykłego. Dzięki takiemu leczeniu dziecko nie musi odbywać większej ilości wizyt dentystycznych i stresować się przeżywaniem leczenia kanałowego. Jednak posiadane przez dentystów środki znieczulające pozwalają na wykonywanie bezbolesnego leczenia kanałowego, a tym bardziej na przeprowadzanie bezbolesnej ekstrakcji zęba, dlatego żadna wizyta u dentysty nie musi być dla dzieci uciążliwa.

Wady zgryzu u dzieci leczone są przez ortodontę. Zajmuje się on fachowym dobieraniem aparatu zębowego do uzębienia każdego ze swoich pacjentów. Posiada także uprawnienia do szlifowania zębów, jednak rzadko przeprowadza ekstrakcję zęba po to, żeby można było dopasować aparat ortodontyczny do stanu uzębienia dzieci. Takie działanie może zostać podjęte przez dentystę, który może zgodzić się na wyrwanie zęba mlecznego pod warunkiem sprawdzenia na zdjęciu rtg czy pod tym zębem kształtuje się już ząb stały. Zdarza się także, że wyrywa u dziecka zęby mleczne po prostu dlatego, że przeszkadzają one w rozwoju zębów stałych. Dentysta może również zająć się szlifowaniem zębów, które ma doprowadzić do ich skrócenia.

Naukowe periodyki stomatologiczne

Na rynku dostępnych jest wiele periodyków poświęconych zagadnieniom stomatologicznym. Jedne z nich przeznaczone są dla specjalistów, a inne dla wszystkich osób zainteresowanych stomatologią. W różnego rodzaju magazynach stomatologicznych poruszane są różne tematy z zakresu leczenia zębów oraz ich wybielania. Kupować można również gazety stomatologiczne oraz takie tygodniówki, w których niektóre działy poświęcone są dentystyce. Najczęściej są w nich poruszane najbardziej pospolite tematy, jednak ich kupowanie i tak jest bardzo opłacalne dla wszystkich czytelników. Najbardziej specjalistyczne opisy znajdują się w periodykach naukowych i czasopismach stomatologicznych. Dostępność do nich jest bardzo ułatwiona ze względu na to, że są one wydawane również w Internecie.

Usługi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane są w specjalistycznych gabinetach dentystycznych. Należą do nich różnego rodzaju zabiegi wykonane na zębach mające na celu ich leczenie zwykłe i kanałowe oraz prosty przegląd stomatologiczny. Wszystko to sprawia, że są one wykonywane w standardowo wyposażonych gabinetach stwarzających dostęp do podstawowego zaplecza dentystycznego. Przy jego wykorzystaniu można przecież przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi na zębach i sprawiać, że udaje się uratować nawet najbardziej zepsute zęby. Ich zatrzymanie pozwoli pacjentowi na uniknięcie dolegliwości powiązanych z wyrywaniem zębów i wstawianiem sztucznych zębów. Wprawdzie są one obecnie znacznie ograniczane, jednak nadal występują.

Jak chronić się przed próchnicą?

W niniejszym tekście zastanowimy się nad tym, w jaki sposób można ochronić się przed próchnicą. Co trzeba zrobić, żeby nie nabawić się próchnicy i jak zorganizować wszystkie codzienne czynności żeby się tak stało. Próchnica jest chorobą, która może mieć bardzo poważne skutki dla naszego uzębienia. Każdy z nas może być na nią mniej lub bardziej narażony. Czasami jest tak, że próchnica może być u kogoś bardziej powszechna, bo na słabe uzębienie i jest na to podatny. Specjaliści wskazują jednak, że głównym powodem próchnicy jest brak higieny jamy ustnej. Mówiąc inaczej – po prostu brak regularnego mycia zębów. Wystarczy dwa-trzy razy dziennie myć zęby i ryzyko próchnicy zawsze spada. Jeżeli myjemy zęby po każdym posiłku, to także jest znacznie większe prawdopodobieństwo że próchnicy się nie nabawimy. Trzeba również wybierać odpowiednie pasty do zębów – najlepiej po konsultacji ze swoim stomatologiem.

Codzienna higiena zębów oznacza kilka bardzo istotnych elementów. Po pierwsze – trzeba myć te zęby bardzo dokładnie i wnikliwie. Jest to zdecydowanie najważniejsza rzecz – dokładne i uważne mycie zębów. Po drugie – owe mycie zębów musi być kilka razy dziennie, regularnie, bez zbędnego zwlekania. Wielu stomatologów sugeruje na przykład mycie zębów po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości to w trakcie dnia chociażby płukanie tych zębów specjalnymi płynami do płukania, które ograniczają w dużej mierze ryzyko zachorowania na przeróżne choroby. Jest to bardzo istotna kwestia, która nie dla każdego jest do końca jasna. W końcu – trzeba dobrać dobrą pastę do zębów do swojego uzębienia najlepiej po rozmowie ze stomatologiem.