Diagnoza stomatologiczna - Dentystyczny

Rentgenodiagnostyka stomatologiczna cieszyn

Diagnostyka wykonywana w ramach chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna posiada różne działy. W jej ramach można korzystać zarówno z zabiegów dostępnych dla pacjentów z ogólnymi problemami ze zdrowiem zębów, jak i bardziej spec

Diagnoza stomatologiczna - Dentystyczny Rentgenodiagnostyka stomatologiczna cieszyn
jalistycznej pomocy świadczonej pacjentom onkologicznym. Dlatego sama diagnostyka chirurgiczna przebiega według różnych zasad i etapów pozwalając na ustalenie wszystkich przyczyn problemów z zębami. To pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia sprawiającego, że trzeba będzie dokonać ekstrakcji jedynie najbardziej chorych zębów. Dzięki temu pacjent może szybciej odzyskać równowagę zdrowotną pod względem dentystycznym. Będzie mógł swobodnie korzystać z codziennych posiłków i popijać je dowolnymi napojami. Zawsze jednak trzeba będzie pamiętać o potrzebie odbywania badań kontrolnych.

Organizacja pracy stomatologów polega na stworzeniu im odpowiednich warunków do bezpiecznego leczenia zębów przy wykorzystywaniu specjalistycznego sprzętu. Poza tym bardzo ważne jest, aby mogli oni spokojnie poświęcać czas każdemu pacjentowi i przyjmować wszystkie osoby przychodzące do nich według ustalonego wcześniej grafiku. W większych przychodniach pracują również osoby przygotowujące specjalne oferty stomatologiczne dedykowane osobom w każdym wieku. Korzystanie z nich pozwoli na poprawę stanu uzębienia dzieci i osób dorosłych. Ich pobyt w przychodni będzie o wiele przyjemniejszy dzięki codziennej pracy ekip porządkowych. Zawsze korzystają one bowiem z dobrej jakości środków czyszczących.

Większość ludzi nie lubi chodzić do stomatologa. Wizyta u tego lekarza wiąże się im najczęściej z nieprzyjemnym zapachem, okropnym dźwiękiem wiertła, ale przede wszystkim z okropnym bólem. Z tego też względu wiele osób nie chodzi do dentysty dopóki coś się nie zacznie dziać. Kiedy już jednak pojawi się problem jest on znacznie silniejszy niż ten, kiedy poszlibyśmy z niewielkim ubytkiem. Niekiedy przy poważnych problemach z zębami konieczne jest ich kanałowe leczenie, a nawet ich usunięcie. Sporo osób również nie dba o odpowiedną higienę jamy ustnej, a w połączeniu z brakiem wizyt u dentysty pojawia się zaawansowana próchnica zębów. Do stomatologa powinniśmy chodzić raz na pół roku, aby uniknąć poważnych problemów z zębami. W przypadku, kiedy już do takich dojdzie czeka nas poważniejsze i o wiele bardziej bolesne leczenie. Dodatkowo takie leczenie to również dodatkowe, i to nie małe, koszty. Natomiast w przypadku, kiedy trzeba będzie ząb, lub zęby usunąć, wówczas na to miejsce przeważne trzeba będzie wstawić nowy ząb.



Zabiegi w gabinetach stomatologicznych

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych poszerza swoją działalność. Współpracując na przykład z ortodontą, dentysta może znacznie zwiększyć ilość swoich klientów. Z drugiej strony jednak, już w samym gabinecie stomatologicznym możemy spodziewać się wielu różnego rodzaju usług. Do najpopularniejszych należy oczywiście leczenie zębów, ale obecnie niejeden stomatolog świadczy usługi w zakresie profilaktyki (jak na przykład piaskowanie czy lakierowanie zębów) a także protetyki czy chirurgii stomatologicznej. Dla wielu pacjentów bardzo istotna jest również stomatologia estetyczna i takie zabiegi, jak wybielanie zębów, również są bardzo popularne. W gabinecie stomatologicznym pomoc w zakresie leczenia i prawidłowej troski o zęby znajdzie każdy zainteresowany.


Definicja protetyki

Protetyka stomatologiczna ? dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez - protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna



© 2019 http://dentystyczny.krus.edu.pl/