Dentysta - co warto wiedzieć przed wizytą? - Dentystyczny

Klinika stomatologiczna Bytom

Nie każdemu z uśmiechem do twarz

Niestety nie wszystkich matka natura obdarzyła pięknym uśmiechem. Nie wszystkie błędy matki natury naprawi aparat na zęby. Bywa też tak, że zęby tracimy w wypadku, lub w bójce. Jeżeli nasza praca wymaga nieskazitelnego wy

Dentysta - co warto wiedzieć przed wizytą? - Dentystyczny Klinika stomatologiczna Bytom
glądu (i uśmiechu), to mamy nie lada problem.

Jakie możemy znaleźć rozwiązanie? Jeżeli korzeń jest zdrowy i nienaruszony, może wystarczy nadbudowa. Zawsze jest jeszcze proteza - taka przysłowiowa "sztuczna szczęka", która może dać komfort estetyczny, ale niekoniecznie będzie to trwałym i wygodnym rozwiązaniem.

Są korony - ceramiczne, cyrkonowe. Dość drogie rozwiązanie, ale bardzo skuteczne.

Jednak jeżeli uszkodzeniu uległ również korzeń i najlepszy będzie implant stomatologiczny.


Kilka cech dobrego dentysty


Pierwszą cechą jaką musi posiadać dobry stomatolog jest cierpliwość. Druga cecha to wytrwałość – tyczy się to zarówno praktyki zawodowej, jak i etapu trudnych studiów zawodowych połączonych z wieloma egzaminami praktycznymi. Trzecia cecha – to uczciwość. Pacjent nie ma możliwości weryfikacji działania lekarza, a zabiegi są najczęściej podejmowane na bieżąco, na zywo. Czwarta cecha – żyłka do biznesu. Jeśli stomatolog rzeczywiście chce zarabiać duże pieniądze, to musi założyć swój własny gabinet stomatologiczny. Wreszcie piąta cecha – chęć zdobywania wiedzy i nauki. Stomatologia zmienia się z roku na rok i dobry stomatolog będzie miał świadomość tych zmian, a wszelkie nowinki technologiczne będzie stosował w leczeniu jego pacjentów.

Dobry stomatolog musi posiadać szereg bardzo istotnych cech, które powodują, że może on realizować swój zawód. Cecha numer jeden to pasja. Stomatologia dla dobrego dentysty jest po prostu pasją, która sprawia, że ma on możliwość realizowania swoich celów i poszerzania wiedzy w tematyce, która przecież stomatologa interesuje. Druga cecha to wytrwałość – w dążeniu do celu, w poszerzania swojej wiedzy. Ostatnia rzecz wiąże się także z trudnymi studiami, które zawsze są skomplikowane i niełatwe do zdania poszczególnych egzaminów. Cecha ostatnia, trzecia, ale być może najważniejsza – to łatwość kontaktu z drugim człowiekiem. Do dentysty przychodzą różni ludzie. Czasami są to przerażone dzieci, ale bywają też dorośli, którzy na myśl o wizycie u stomatologa dostają tak zwanej gęsiej skórki. Stomatolog musi to rozumieć, być wyrozumiały i cierpliwy!



Próchnica - najczęstszy problem stomatologiczny

Próchnica zębów (łac. caries dentium) ? bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.

Głównymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L. acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnicotwórcze bakterie to: S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. faecalis. Bakterie te są zdolne do zainicjowania procesu próchnicowego, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy). Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa.

Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej. Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w



© 2019 http://dentystyczny.krus.edu.pl/