Czy Rozpoznajesz Te 11 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć dentystę w Cieszynie? czyli dentysta cieszyn rofilaktyka jest osobną specjalizacją. Poprzez działania profilaktyczne w stomatologii ma się głównie na myśli zapobieganie próchnicy zębów, która jest najczęstszą chorobą dotykającą nasze uzębienie.

Dodane: 29-06-2020 00:02

dentysta cieszyn

Profilaktyka próchnicy zębów

dentysta cieszyn

Profilaktyka jest obecna w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jej celem jest zapobieganie różnym chorobom i problemom zdrowotnym. Również w stomatologii profilaktyka jest osobną specjalizacją. Poprzez działania profilaktyczne w stomatologii ma się głównie na myśli zapobieganie próchnicy zębów, która jest najczęstszą chorobą dotykającą nasze uzębienie. Jak w każdej dziedzinie medycyny, tak również i w stomatologii, znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Podstawowymi działaniami z zakresu profilaktyki próchnicy zębów jest odpowiednia edukacja dotycząca utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. W profilaktyce stomatologicznej bardzo ważne jest właściwe szczotkowanie zębów, używanie odpowiedniej pasty zawierającej fluor oraz dodatkowo płukanie jamy ustnej płynami. Dobrze jest również używać nici dentystycznych, które pozbywają się resztek spomiędzy zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni co do konkretnych działań profilaktycznych, warto udać się do gabinetu stomatologicznego, żeby zasięgnąć rady.

Usługa wykonania licówek porcelanowych

Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług z różnych specjalizacji stomatologicznych, a jedną z nich jest protetyka. Usługą, która wchodzi w zakres protetyki stomatologicznej jest wykonie tak zwanych licówek. Licówka stomatologiczna jest to po prostu specjalny rodzaj uzupełnienia protetycznego stanowiący cienką płytkę, która jest nakładana na przednie powierzchnie zębów. Głównym celem licówek są kwestie estetyczne. Płytki, którymi licuje się zewnętrzne powierzchnie zęba mogą być wykonane z porcelany, ceramiki lub kompozytu. Licówki porcelanowe idealnie nadają się na rozwiązanie problemów estetycznych, związanych z nierównymi lub lekko uszkodzonymi i przebarwionymi zębami. Licówki są przyklejane na stałe do zęba za pomocą specjalnych cementów kompozytowych. Wykonanie licówek służy głównie celom estetycznym i jest nieszkodliwym zabiegiem, ponieważ polega jedynie na przymocowaniu cienkiej płytki do przedniej powierzchni zęba. Można więc powiedzieć, że licówka porcelanowa tworzy nowy front zęba.

Czym są bóle zębów

Jak powszechnie wiadomo odczuwanie bólu nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, którą może odczuwać człowiek, dlatego też z reguły za wszelką cenę staramy się unikać bólu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odczuwanie bólu ma jedną zasadniczą funkcję, a mianowicie jest nią informowanie, że z naszym ciałem coś jest nie tak. Bóle zębów są nieprzyjemnym odczuciem czuciowym i emocjonalnym, które powoduje pewien dyskomfort w okolicach szczęki oraz twarzy. Przyczyny bólów zębów mogą być różnorodne, najczęściej są jednak wywołane jakimś szkodliwym procesem patologicznym w obrębie zęba lub przyzębia. Przykładowym podłożem bólu zęba może być próchnica, zakażenie miazgi lub nadwrażliwość. Niezależnie jednak od przyczyny warto udać się do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną, ponieważ najczęściej bóle zębów mogą oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Ból zębów jest wywołany przez różne bodźce bólowe, czy to mechaniczne, czy patofizjologiczne, które aktywują receptory bólowe na zakończeniach nerwowych.

Usługa wykonania koron

Protetyka jest jednym z wielu działów stomatologii, z zakresu której gabinety stomatologiczne oferują różne zabiegi. Jedną z usług wchodzących w zakres protetyki stomatologicznej jest wykonanie koron protetycznych. Korona w stomatologii jest to stałe uzupełnienie protetyczne, które odtwarza znaczny ubytek zęba. Korony mogą być wykonywane z różnych materiałów, takich jak stopy metalu, akryl, kompozyt lub ceramika. Gabinety stomatologiczne oferują wykonanie koron, często porcelanowych. Zabieg nakładania koron polega na osadzeniu trwałego uzupełnienia na oszlifowanych zębach, które mogą być zarówno martwe, jak i żywe. Korony porcelanowe są najczęściej stosowane w przypadku, gdy ząb jest dość mocno zniszczony i odbudowa materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna. Ponadto nałożenie koron znacząco poprawia estetykę zębów. Warto też wiedzieć, że korony dodatkowo wzmacniają zęby leczone kanałowo oraz umożliwiają przywrócenie właściwych warunków zgryzowych. Korony stomatologiczne można nakładać zarówno na zęby stałe, jak i mleczne.